„Mała ale bardzo ważna” – parę słów o rzepce.

Po ostatnim czwartku, pewnie wielu pomyślało: „Co się dzieje z rozgrywającymi w tym sezonie NFL?” Najnowszym nabytkiem w galerii „uszkodzonych QBs” został Patrick Mahomes – filar ofensywy Kansas City Chiefs. Niezależenie czy była to „klątawa Maddena”, zły playcall, czy nadmierna eksploatacja zawodnika, który nie może doleczyć stawu skokowego mamy uraz, który dotyczy kolana, ale na szczęście nie jest to zerwany ACL, mianowicie zwichnięcie rzepki. Rzepki, która wróciła na swoje miejsce jeszcze na boisku. W tej sytuacji warto się zastanowić czym jest rzepka, do czego służy i co powoduje, że ucieka ze swojego toru.                        

 

Rzepka pełni kilka zasadniczych funkcji:

  • chroni staw kolanowy od przodu,
  • zwiększa działanie siły mm czworogłowego zwiększając kąt przyczepu ścięgna tego mięśnia do guzowatości piszczeli.
  • warto też zaznaczyć, że tylna powierzchnia rzepki, która współtworzy staw rzepkowo-udowy(staw ten przenosi największe obciążeniaze wszystkich stawów w przeliczeniu na jednostkę powierzchni – może nawet przekraczać dwukrotnie masę ciała!) jest wyścielona najgrubszą w organizmie człowieka chrząstką – która podczas odziaływania na rzepkę mięśnia czworogłowego w zgięciowym ustawieniu kolana przyjmuje nawet do 300 kgsiły kompresyjnej!

W jakim mechanizmie rzepka najczęściej ulega dyslokacji?

Rzepka narażona jest na zwichnięcie, kiedy zginamy i koślawimy kolano przy mocno napiętym mięśniu czworogłowym np. podczas gwałtownej zmiany kierunku. Z reguły dochodzi do zwichnięcia bocznego.  Warto zaznaczy, że nie u każdego takie ustawienie kończyny dolnej spowoduje dyslokacje rzepki.  Często musi zaistnieć dodatkowa patologia: nietypowa budowa anatomiczna, zaburzony balans mięśniowy, współistniejąca kontuzja.

Przy pierwszym zwichnięciu rzepki uraz leczy się zachowawczo a ryzyko nawrotu kontuzji oscyluje wokół 15 procent, natomiast przy kolejnym uraz, ryzyko następnego tożsamego uszkodzenia sięga już 90 % i interwencja operacyjna jest coraz bardziej rana pod uwagę

Jak widać rzepka to niewielka struktura, ale nieprawdopodobnie obciążana i bardzo ważna w mechanizmie zgięciowo-wyprostnym kolana. Nadwyrężenie a zwłaszcza uszkodzenie tej struktury i jednocześnie całego mechanizmu będzie miało impakt nie tylko na staw kolanowy ale całą kończynę i pośrednio na całe ciało. Dlatego szalenie ważne jest uzyskanie prawidłowej osi kończyny a także odpowiedni zakres ruchu i balans mięśniowy nie tylko w kolanie, ale biodrze i stopie.

 

W przypadku czwartkowej kontuzji mamy prawdopodobnie „ best-case scenerio” i Mahomes wróci jeszcze w tym sezonie by walczyć o MVP. Miejmy nadzieje, że mu się uda a zła passa rozgrywających właśnie dobiegła końca.

Mam na imię Patryk. Z zawodu jestem fizjoterapeutą. Po godzinach pracy, zawodnikiem drużyny footballu amerykańskiego. Postanowiłem połączyć moją pracę i pasję. Tak powstał Footballowo Połamany

Animated Social Media Icons by Acurax Responsive Web Designing Company