Dlaczego bolą lędźwia?

Kręgosłup

Bóle w odcinku lędźwiowym od dawna przestały towarzyszyć ludziom tylko w podeszłym wieku. Smutną tendencją jest to , że już właściwie nastolatkowie zmagają się z tą dolegliwością. Przeciążenia w obrębie dolnego kręgosłupa dotykają zarówno kobiety jak i mężczyzn, osób profesjonalnie uprawiających sport, amatorów a także totalnych kanapowców. Czy kręgosłup jest zawsze głównym winowajcą? A może jest tylko jednym z objawów, a problem tkwi gdzie indziej? Spróbuje rozwinąć ten temat.

Z gabinetowego doświadczenie bardzo często wynika, że przyczyną dolegliwości bólowych w lędźwiach są biodra, a technicznie rzecz ujmując niedobór ruchomości bioder. Na szczególną uwagę zasługują 

  • zgięcie-wyprost
  • rotacja zewnętrzna-rotacja wewnętrzna

Dlaczego? 

Bo w wyniku deficytów tych ruchów, kompensacyjnie zostanie obciążony odcinek lędźwiowy.

Źródło : Complete Anatomy

Jeżeli spojrzymy na budowę anatomiczną stawów międzywyrotskowych w odcinku lędźwiowym to pierwsze cztery segmenty są stworzone do ruchu zgięcia i wyprostu, natomiast ostatni już bardziej do ruchów rotacyjnych.

Można zatem postawić hipotezę, jeżeli brakuje nam zgięcia w biodrach to bardziej obciążone zostaną górne segmenty lędźwiowe, natomiast jeżeli brakuje nam rotacji w biodrach to przeciążony zostanie ostatni segment lędźwiowy. Potwierdzeniem tych słów może być to, że globalnie cierpimy na braki rotacyjne bioder, a najczęściej dyskopatie dotyczą segmentu L5/S1 i ma to swoje biomechaniczne uzasadnienie. 

Drogi pacjencie, zastanów się jak często przy bólach pleców, ktoś zwracał uwagę na Twoje biodra? Jak często miałeś masowane ,igłowane, bańkowane prostowniki pleców a nikt nie poszukał przyczyny gdzieś indziej?

Mnóstwo ćwiczeń a idąc dalej dyscyplin sportowych wymaga dobrej ruchomości bioder. Trenujesz crossfit, dwubój olimpijski, football amerykański, czy sporty walki a po serii przysiadów bolą cię plecy, to biodra mogą być dobrym tropem.

 

Nie chcę też zrzucać całej winy na stawy biodrowe. Przyczyn bólu w odcinku lędźwiowym może być na prawdę sporo. Natomiast nie można bagatelizować bioder zwłaszcza, że mówi się o nim „staw życia”  

Mam na imię Patryk. Z zawodu jestem fizjoterapeutą. Po godzinach pracy, zawodnikiem drużyny footballu amerykańskiego. Postanowiłem połączyć moją pracę i pasję. Tak powstał Footballowo Połamany

Social Network Integration by Acurax Social Media Branding Company